Pozostałe szlaki

1. SZLAK DZIEDZICTWA TECHNIKI I ARCHITEKTURY

kolor oznakowania: czarny,gminy: Świdwin, Brzeżno,dług. szlaku  na terenie powiatu: 12,700 km

Szlak biegnie przez miejscowości powiatów: łobeskiego i świdwińskiego, mijając na swojej trasie zabytkowe obiekty architektury pałacowej i dworskiej, dawne wiadukty kolejowe, młyny i gorzelnie, a także jedną z największych na Pomorzu Zachodnim kopalni kruszywa.

2. DOLINA PIĘCIU JEZIOR

kolor oznakowania: niebieski, gmina Połczyn-Zdrój długość szlaku  na terenie powiatu: 9,950 km

Szlak prowadzący przez najciekawsze punkty widokowe Szwajcarii Połczyńskiej, z punktem kulminacyjnym w rezerwacie Dolina Pięciu Jezior.

3. SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ

kolor oznakowania: czerwony, gmina Połczyn-Zdrój,dług. szlaku  na terenie powiatu:  34,100 km

Szlak przeznaczony dla zaawansowanych rowerzystów, wiodący leśnymi duktami przez najwyższe wzniesienia Pojezierza Drawskiego, których wysokość przekracza 220 m.

4. PRADOLINA DĘBNICY

kolor oznakowania: niebieski, gmina Połczyn-Zdrój, długość szlaku  na terenie powiatu:  21,200 km,

Szlak prowadzący w przez najciekawsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny leśne na wschód od Połczyna-Zdroju, z kulminacją w rejonie jeziora Kołacz przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Połczyn.

5.GREENWAY - NASZYJNIK PÓŁNOCY

kolor oznakowania: zielony, gmina Połczyn-Zdrój,długość szlaku  na terenie powiatu: 31,550 km

Trasa biegnąca ścieżką rowerową, wytyczoną wzdłuż dawnego nasypu kolejowego ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju, a następnie dołącza do niebieskiego szlaku pieszo-rowerowego Szwajcarii Połczyńskiej.

6. KOCIOŁ ŚWIDWIŃSKI

kolor oznakowania: zielony,gminy: Świdwin, Brzeżno,dług. szlaku  na terenie powiatu: 62,700 km

Trasa wiedzie przez tereny walk, które odbyły się w lasach na południe od Świdwina w marcu 1945 r. podczas oblężenia korpusu wojsk niemieckich przez oddziały I Armii Wojska Polskiego.

7. SZLAK PRZYRODNICZY DRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO.

kolor oznakowania: czarny, gmina: Połczyn-Zdrój, długość szlaku  na terenie powiatu: 18,650 km

Dość trudny do przebycia szlak, wiodący przez górzyste, porośnięte buczynami tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego; po drodze liczne punkty widokowe.

8. SZLAK SOLNY

kolor oznakowania: czerwony,gmina: Połczyn-Zdrój,dług. szlaku  na terenie powiatu: 32,450 km

Szlak z Kołobrzegu do Czaplinka, prowadzący trasą, którą podążali niegdyś kupcy przewożący nadmorską sól do Wielkopolski

9. SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ

kolor oznakowania: niebieski, gmina: Połczyn-Zdrój, dług. szlaku  na terenie powiatu: 16,550 km

Trasa szlaku wiedzie wraz z zielonym szlakiem rowerowym Greenway przez słabo zaludnione, górzyste i leśne tereny na południowy wschód od Połczyna-Zdroju.

10. SZLAK WOKÓŁ POŁCZYNA ZDROJU

kolor oznakowania: żółty, gmina: Połczyn-Zdrój, długość szlaku  na terenie powiatu: 15,450 km

Typowo spacerowy szlak prowadzący polnymi i leśnymi drogami wokół miasta-uzdrowiska; po drodze liczne punkty widokowe.

11.SZLAK SKARBÓW SŁAWOBORSKICH LASÓW I DOLINY POKRZYWNICY

kolor oznakowania: żółty, gminy: Sławoborze, Rąbino, dług. szlaku  na terenie powiatu: 24,000 km, Szlak o charakterze ścieżki edukacyjnej, prowadzący przez tereny na wschód od Sławoborza - Kłodzińskie Góry z najwyższą w gminie górą Klorówką, oraz dolinę Pokrzywnicy wraz z zalewem Sidłowo.

12. SZLAK KONNY: Z zachodu na wschód Pojezierza Drawskiego prowadzi szlak konny o długości 186,4 km, który łączy Łobez z Białym Borem. Jest oznakowany pomarańczową kropką o średnicy 6 cm umieszczoną na białym prostokącie. Szlak podąża mało uczęszczanymi gruntowymi drogami i ścieżkami, w wyjątkowo malowniczym krajobrazie, mijając 25 jezior i przecinając 7 rzek: Starą Regę, Wogrę, Bliską Strugę, Dębnicę, Piławę, Płytnicę, Gwdę i Dołgą. Przez gminę Połczyn-Zdrój przebiega fragment o długości około 32 km. Granicę gminy od strony południowo-zachodniej szlak przekracza w okolicy miejscowości Stare Resko i dalej prowadzi przez Skarbimierz, Zajączkowo, Widów, Jelonki, Ogrodno, Brzękowice i Kocury, za którymi przechodzi na teren gminy Barwice.

13. Ścieżka edukacyjna „Dbając o figurę poznaję naturę”

Jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych gminy Połczyn-Zdrój oddana do użytku w lipcu 2013 roku. Stworzony przez Nadleśnictwo Połczyn szlak stanowi oryginalne połączenie klasycznych ścieżek edukacyjnych wyposażonych w tablice informacyjne, ławostoły, wiaty itp. z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na trasie ścieżki znajdują się dwa place z tzw. siłowniami zewnętrznymi i kilkanaście tablic edukacyjnych.Trasa rozpoczyna się przy schronisku „Tadeuszówka”(obok sanatorium„ Borkowo”) i tam też znajduje się pierwszy placyk z urządzeniami do ćwiczeń, dalej prowadzi przez Wilcze Jary, przecina drogę wojewódzką 173, mija Grodzisko, przecina drogę wojewódzką 163, gdzie znajduje się kolejna minisiłownia i kończy się przy drodze asfaltowej z Połczyna-Zdroju do Ogrodna.Niektórzy turyści sądzą, że jest to pętla kończąca się w miejscu startu, dlatego wybierając się na wycieczkę tym szlakiem należy nastawić się na przebycie go w obie strony (łącznie 13 km) lub powrót do miasta drogą asfaltową przez Ogartówko (łącznie ok. 10 km).

14. Szlaki konne o łącznej długości 53,3 km tworzące 5 pętli w różnych rejonach Nadleśnictwa Świdwin.

Mapa.

I szlak konny -  Pętla wokół jezior Bystrzyno Małe i Bystrzyno Wielkie - Długość 18,6 km. Niemierzyno - Bystrzynka - jezioro Bystrzyno Małe - jezioro Bystrzyno Wielkie - Polakowo - Rogalinko

II szlak konny - Pętla wzdłuż doliny rzeki Regi - długość 10,6 km. Sława - Kluczkówko - Cieszeniewo.

III szlak konny - Pętla przy leśniczówce Karsibór -długość 4,1 km. Grabczewo (leśnictwo Karsibór) - Karsibór - Grabczewo.

IV szlak konny - Pętla w okolicy stanicy konnej - długość 14,1 km. Marysin - Samostrzel - Klęcko - jezioro Klęckie.

V szlak konny - Pętla w okolicy Zajączkowa - długość 5,9 km. Zajączkówko - Zajączkowo - Samogórze - Grabno.

Ścieżki dydaktyczne :

15. Dolina Pięciu Jezior - gmina Połczyn-Zdrój - 5,0 km

16. Torfowisko Karsibór - gmina Brzeżno - 2,3 km

17. Jezioro Czapli - gmina Świdwin - 1,2 km

 

Nowa strona www

Szpital w Połczynie-Zdroju

Reklama
Jakich informacji szukasz na naszej witrynie?
 

Szukaj na stronie

tremodernizacja

Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości