MIASTO ŚWIDWIN

Tel. (094) 3652011
Fax. (094) 3652283

Świdwin - centrum miasta

Teren administrowany przez miasto Świdwin zajmuje 23 km kw. Zamieszkuje tu 15.750 osób. Prawa miejskie dla Świdwina zostały nadane w 1296 r. Spośród licznych niegdyś zabytków, wiele uległo całkowitemu zniszczeniu w czasie burzliwej historii miasta.

Do dzisiejszych czasów zachował się odbudowywany wielokrotnie XIII-wieczny zamek, ze wspaniałą, 35-metrową basztą widokową, będący obecnie siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury.

Zespół Szkół w Świdwinie

Zamek

Zamek i jego okolice są miejscem wielu imprez kulturalno-artystycznych - odbywa się tu m. in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Śpiewaka, coroczna "Bitwa o Krowę" pomiędzy wojowniczym ludem Świdwina i Białogardu, a także Ogólnopolski Turniej Rycerski, w którym, oprócz kwiatu rycerstwa z całego kraju, bierze również udział świdwińskie Bractwo Rycerskie. Z trzech wielkich bram gotyckich i murów, które 600 lat temu strzegły dostępu do miasta, do dziś zachowała się tylko Brama Kamienna, oddzielajaca starą część miasta od nowej, oraz pozostałości obwarowań w pobliżu rzeki Regi. W centrum miasta znajduje się piękny, XIV-wieczny kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wzdłuż uliczek Świdwina zlokalizowane są piękne, zabytkowe kamieniczki, które po odnowieniu stały się prawdziwą ozdobą miasta.

Mówiąc o Świdwinie nie sposób pominąć roli, jaką odgrywa tutejsza jednostka wojskowa, jedna z największych w tej części Polski. Wschodnia część miasta stanowi siedzibę wojsk NATO. Działania logistyczne lotnictwa polskiego oraz pozostałych państw Sojuszu zabezpieczane są przez 21 Bazę Lotniczą. Ponadto znajduje się tu miejsce stacjonowania I Brygady Lotnictwa Taktycznego, sprawującej dowodzenie nad lotnictwem w granicach Pomorskiego Okręgu Wojskowego, w tym nad tutejszą 40 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego. Wojsko, oprócz oczywistej roli obronnej, jest ważnym partnerem lokalnych samorządów w kreowaniu wizerunku medialnego miasta i powiatu, czynnie uczestnicząc w jego życiu kulturalnym. Zwiedzanie Bazy Lotniczej, wraz z możliwością obejrzenia samolotów bojowych, jest jedną z atrakcyjniejszych ofert turystycznych miasta.

Brama Kamienna

Kościół MBNP z XIV w.

Świdwin posiada wszelkie warunki dla rozwoju turystyki. W granicach miasta znajduje się malowniczo położone jezioro Bukowiec. Jest ono miejscem wypoczynku tych, którzy szukają spokoju z dala od miejskiego zgiełku

Jedną z największych inwestycji ostatnich lat jest uruchomiony w centrum miasta Park Wodny "Relax". Nowoczesna, potężnych rozmiarów, wielozadaniowa kryta pływalnia stała się miejscem odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców miasta, ale również przez przyjezdnych z najodleglejszych zakątków województwa.

Jezioro Bukowiec

Park Wodny "Relax"

Do dyspozycji gości oddano basen sportowy o wymiarach 25x16 m, dostosowany do organizacji zawodów regionalnych, krajowych i międzynarodowych, sztuczną rzekę, ponad 100-metrową zjeżdżalnię na zewnątrz obiektu, zjeżdżalnie wewnętrzne dla dzieci, basen rekreacyjny, wannę z hydromasażem, wodospady do hydromasażu i stacje masażu podwodnego. Ponadto w Parku Wodnym znajduje się siłownia, kręgielnia, solarium, sauna, kawiarnia oraz kawiarenka internetowa, a także gabinety rehabilitacyjne.

Świdwin jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym i sportowym. Pod względem realizacji inwestycji miasto należy do przodujących w regionie. Będąc miastem otwartym na wszelką współpracę, Świdwin przystąpił do Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Niemieckim miastem zaprzyjaźnionym ze Świdwinem jest Prenzlau.

Plac Konstytucji - Pomnik Poległym i Pomordowanym Żołnierzom i Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu